See Rahja on Wiktionary
{
"etymology_text": "Possibly a variant of Rahikka.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rahja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rahja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Rahja",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Rahj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Rahja-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑhjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝xjɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑhjɑ"
}
],
"word": "Rahja"
}
{
"etymology_text": "Possibly a variant of Rahikka.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rahja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Rahjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahjattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahjoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahjoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rahja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Rahja",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Rahj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑhjɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑhjɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑhjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝xjɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑhjɑ"
}
],
"word": "Rahja"
}
Download raw JSONL data for Rahja meaning in All languages combined (19.6kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Rahja",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Rahja",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.